Robert Kosmal

Biegły Sądowy ds. Wyceny Przedsiębiorstw
Doradca restrukturyzacyjny

Jestem z zawodu finansistą a z zamiłowania restrukturyzatorem. Jestem także współwłaścicielem Kancelarii Restrukturyzacyjnej Kosmal&Kwiatkowski Sp. z o.o., która była jednym z prekursorów profesjonalnego doradztwa dla firm w kłopotach. Pomagam moim klientom znaleźć niestandardowe rozwiązania, które pozwolą im wyjść obronną ręką z kryzysu i trwale odbudować swoją wartość.
[Więcej >>>]

Potrzebuję pomocy
29
wrz

Przewaga pre-pack’u nad innymi formami restrukturyzacji w dobie kryzysu

Robert Kosmal2 komentarze

Kryzys oznacza problemy – właściwie jest to jedyna pewna rzecz, jaką można powiedzieć o właśnie narastających problemach gospodarczych. W końcu każdy kryzys ekonomiczny przebiega w inny sposób.

Stąd właściwie wszelkie z prognoz dotyczące jego przebiegu i skutków zawsze mają jedynie orientacyjny charakter. Dlatego warto mieć przygotowanych kilka planów awaryjnych, adekwatnych do możliwych do zaistnienia sytuacji.

Również w kwestii restrukturyzacji – często wykorzystywanej w sytuacjach kryzysowych – bardzo trudno udzielać ogólnych, pasujących do każdych warunków rad.

Wszystko zależy od kondycji danego przedsiębiorcy. Jednak w polskim prawie istnieje rozwiązanie, które świetnie nadaje się właściwie do każdego typu problemów. Zarówno wywołanych niespodziewanym kryzysem, jak i będących skutkiem inne rodzaju perturbacji. Jest nim przygotowana likwidacja.

Pre-pack pozwala na szybie zaspokojenie wierzycieli

Istotą przygotowanej likwidacji jest sprzedaż jej przedmiotu, którym może być przedsiębiorstwo upadłego dłużnika, jego zorganizowana bądź znaczna część. W każdym razie procedura ta może zostać zastosowana jedynie w przypadku dłużnika, co do którego ogłoszono upadłość.

Co oczywiście oznacza, iż tego rodzaju sprawy toczą się w ramach Prawa upadłościowego. Konieczne jest więc spełnienie podstawowej przesłanki upadłości: niewypłacalności dłużnika. Stąd, w przeciwieństwie do procedur restrukturyzacyjnych, nie jest możliwe zastosowanie przygotowanej likwidacji w przypadku samego zagrożenia niewypłacalnością.

W każdym razie „pre-pack” toczy się w ramach postępowania upadłościowego i w istocie stanowi jego specyficzny tryb. Podstawą do jego zastosowania jest znalezienie nabywcy na przedmiot przygotowanej likwidacji, który będzie w stanie zapłacić za niego cenę stanowiącą wyższą kwotę, niż można by uzyskać prowadząc postepowania na zasadach ogólnych.

Czytaj również: Pre-pack – gdy jest kilku chętnych przeprowadza się aukcje

Tak pozyskana gotówka jest przeznaczana na spłatę wierzycieli. Stąd przeprowadzenie – w istocie mocno odformalizowanego postępowania – daje realne szanse na szybkie wyjście z zadłużenia.

To oczywiście wymaga podjęcia szeregu czynności, zarówno w zakresie poszukiwania nabywcy (którym – co istotne – może być także wierzyciel), jak i chociażby prawidłowego szacowania kosztów potencjalnego postępowania upadłościowego.

To zaś wymaga specjalistycznych umiejętności i doświadczenia. Co nie zmienia faktu, że „pre-pack” jest dobrym, aczkolwiek ciągle nieodkrytym sposobem rozwiązania problemów ekonomicznych.

Sprzedając część, zyskujesz całość

Jak zostało zasygnalizowane powyżej, przedmiotem przygotowanej likwidacji można uczynić nie tylko całość przedsiębiorstwa, ale również jego zorganizowaną bądź znaczną część.

W celu ustalenia, co należy rozumieć przez „zorganizowaną” czy też „znaczną” cześć przedsiębiorstwa, trzeba odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego. Nie ma potrzeby ich szczegółowego omawiania w tym miejscu – wystarczy wskazanie, że przeważnie będzie chodzić o majątek.

Będący takim fragmentem przedsiębiorstwa, który przynajmniej potencjalnie nadaje się do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

W każdym razie dłużnik przeznaczając do „pre-pack’u” jedynie część swojego przedsiębiorstwa, może nadal prowadzić swój biznes, jednocześnie spłacając wierzycieli. To z kolei pozwala na połączenie ze sobą – bardzo często nieosiągalnych w ramach zwykłej upadłości.

Czasem nawet niektórych przypadków restrukturyzacji – kontynuacji przez dłużnika dotychczasowej działalności wraz z wyjściem z niespłaconych zobowiązań.

Chociażby z tego względu przygotowana likwidacja może zostać uznana za jedno z niewielu uniwersalnych rozwiązań. Dla tych przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Oczywiście, jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, stąd pełne wykorzystanie tego rodzaju postępowania zależy w dużej mierze od umiejętnego skorzystania z właściwych przepisów Prawa upadłościowego.

Jednak, jeśli do tego dojdzie, przed dłużnikiem mogą pojawić się zupełnie nowe możliwości, nie tylko wyjścia z zadłużenia, ale również zachowania, a nawet rozwoju, swojego biznesu.

Przeczytaj także: Przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa jest zwolniona z podatku VAT

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (22) 122 88 97e-mail: biuro@kosmal-kwiatkowski.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wiktor 30 października, 2020 o 17:54

Dzień dobry Panie Mecenasie!

Panie Mecenasie, prowadzę przedsiębiorstwo, które od długiego czasu ma problemy finansowe. Skorzystaliśmy już w usługi doradztwa jednej z kancelarii, które zajmują się restrukturyzacją. Ale ta kancelaria nie wspomniała mi o instytucji pre-packu, która wydaje mi się odpowiednia w naszej sytuacji. Czy na tym etapie mogę zapytać Pana o szczegóły współpracy z Pańską kancelarią?

Wiktor

Odpowiedz

Robert Kosmal 30 października, 2020 o 17:59

Dzień dobry Panie Wiktorze,

dziękuję za przesłane zapytanie.
Z miłą chęcią spotkam się z Panem i przedstawię szczegóły dotyczące funkcjonowania Pre-pack’u w praktyce.
Uprzejma prośba o przesłanie swoich danych na mail: r.kosmal@kosmal-kwiatkowski.pl celem umówienie spotkania.

pozdrawiam serdecznie,
Robert Kosmal

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kwiatkowski & Wspólnicy Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kwiatkowski & Wspólnicy z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kosmal-kwiatkowski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: