Robert Kosmal

Biegły Sądowy ds. Wyceny Przedsiębiorstw
Doradca restrukturyzacyjny

Jestem z zawodu finansistą a z zamiłowania restrukturyzatorem. Jestem także współwłaścicielem Kancelarii Restrukturyzacyjnej Kosmal&Kwiatkowski Sp. z o.o., która była jednym z prekursorów profesjonalnego doradztwa dla firm w kłopotach. Pomagam moim klientom znaleźć niestandardowe rozwiązania, które pozwolą im wyjść obronną ręką z kryzysu i trwale odbudować swoją wartość.
[Więcej >>>]

Potrzebuję pomocy
29
mar

Koronawirus – biznes toczy się dalej – czy aby na pewno?

Robert KosmalKomentarze (0)

Krajobraz w trakcie burzy

Minęły ponad 3 tygodnie od pierwszego rozpoznanego przypadku koronawirusa w Polsce a w otoczeniu biznesowym jest więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Kluczowa kwestia na którą muszą znaleźć odpowiedź właściciele firm i zarządzający jest taka czy dotychczasowy model biznesowy jest trwały. Czy i ile mają czasu aby podjąć racjonalną decyzję co do kontynuacji działalności w dotychczasowej formule.

Nawet najbardziej zapobiegawczy przedsiębiorcy nie zakładali scenariuszy ani „stress testów”, które pozwoliłyby przewidzieć i przygotować biznes na sytuację, która ma miejsce. Covid-19 uderzył niespodziewanie i rozprzestrzenia się w tempie logarytmicznym. Teraz jest czas aby na chłodno spojrzeć z czym musimy się zmierzyć i zrobić burzę mózgów co należy robić aby nasz majątek nie uległ całkowitej erozji.

Fakty i przypuszczenia

Rządzący na całym świecie podjęli bezprecedensowe środki celem zatrzymania rozprzestrzeniania się koronowirusa. Mrożące krew w żyłach reportaże walki z pandemią z Włoch nie dały innym włodarzom pola do wahania. Tam gdzie stawką jest zdrowie i życie ludzkie nie ma mowy o kompromisach. W Polsce ale także w Europie, Ameryce i kolejnych regionach świata zaczęto zamykać granice, szkoły, wstrzymywać międzynarodowy i krajowy ruch lotniczy, wprowadzono zakaz zgromadzeń. Do tego doszły zamknięte galerie handlowe, obiekty sportowe i kulturalne oraz znaczna część punktów usługowych. Otwarte pozostały praktycznie tylko sklepy spożywcze, apteki i punkty niezbędnej obsługi typu: poczta, bank czy przychodnia lekarska.

Wpływ na gospodarkę zastosowanych działań jest bardzo bolesny. Z jednej strony mamy silne ograniczenie podaży na skutek zastosowanych przez rząd działań administracyjnych. Z drugiej zaś ograniczenie popytu spowodowanych tychże restrykcjami. Oprócz przyczyn naturalnych związanych z zamkniętymi obiektami, dochodzi kwestia braku substytutów a także czynnik psychologiczny. Możemy zrobić zakupy spożywcze online ale czy na pewno będziemy mieli sentyment do innych zakupów. Na przykład impulsywnych i inwestycyjnych. Jeżeli nie wiemy ile potrwa zakaz wychodzenia z domu a także jaki będzie nasz standing finansowy za kilka miesięcy.

Branże, które na pewno mają przed sobą trudne czasy to: hotelarstwo, turystyka, linie lotnicze, sklepy wielkopowierzchniowe, kluby sportowe, kina, teatry. Jeżeli chodzi o mniejsze firmy to będą to z pewnością: restauratorzy stacjonarni, wszelkiego rodzaju salony typu „beauty” i fryzjerzy, trenerzy personalni, branża ślubna i cała masa innych.

Rządy na wyścigi uruchamiają pakiety pomocowe, które mają za zadanie ograniczyć negatywne skutki kryzysu. Niemcy alokowały na ten cel 656 mld EUR, Francja 345 mld EUR, Wielka Brytania 65 mld GBP. Nie mówiąc o Stanach Zjednoczonych, które zadeklarowały 2 biliony USD na walkę ze skutkami koronawirusa. Nic dziwnego skoro tylko w jednym tygodniu 3,3 mln Amerykanów złożyło wnioski dla bezrobotnych (najwięcej w historii od 1967 roku kiedy statystyka jest prowadzona). Polska uchwaliła tzw. Tarczę Antykryzysową o wartości 212 mld PLN (czyt. tutaj: Tarcza Antykryzysowa).

Co robić w tej sytuacji?

W tym momencie przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z konkretnymi wyzwaniami. Jak wygląda mój harmonogram kosztów i przychodów na najbliższe miesiące, na jakie środki pomocowe mogę liczyć i kiedy, jakie decyzje muszę w związku z tym podjąć.

Odpowiedzi będą się sprowadzać do kilku scenariuszy:

  • Biznes działa dalej – być może w ograniczonym zakresie.
  • Biznes wymaga restrukturyzacji – zwolnienia pracowników, dezinwestycje (o restrukturyzacji czytaj tutaj: restrukturyzacja).
  • Tracę płynność finansową i muszę złożyć wniosek o upadłość (być może w tym momencie warto rozważyć Prepack).

Podsumowanie

Koronawirus zaskoczył wszystkich nikt nie był na niego przygotowany. Spadki indeksów giełdowych na całym świecie karzą przypuszczać, że recesja może być głęboka. Przyszłość pozostaje niepewna ale to nie oznacza, że należy czekać. Już teraz można przygotować kalkulację i kilka scenariuszy, które należy realizować. Jeżeli wyniki jasno wskazują na konieczność podjęcia określonych działań trzeba je podjąć. Od tego zależy przyszłość naszego biznesu a co za tym idzie majątku, który często wymagał wieloletniego wysiłku i wyrzeczeń.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (22) 122 88 97e-mail: biuro@kosmal-kwiatkowski.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kwiatkowski & Wspólnicy Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kwiatkowski & Wspólnicy z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kosmal-kwiatkowski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: